piątek, 30 października 2015

W lepszym świecie

Pierwszym filmem, który chciałabym polecić jest W lepszym świecie, duński film z 2010 roku, nagrodzony Oscarem i Złotym Globem jako najlepszy film nieanglojęzyczny.


Film jest trudny, ale naprawdę godny obejrzenia i polecenia. Porusza ważne problemy, takie, z jakimi spotykamy się wszyscy. Autorzy filmu stawiają pytania i pozostawiają odbiorcom możliwość udzielenia odpowiedzi. Jest to historia dwóch nastoletnich chłopców, których życie postawiło w trudnej sytuacji. Śmierć matki Christiana i separacja rodziców Eliasa są powodem frustracji. Chłopcy spotykają się w szkole, gdzie również nie jest im łatwo - zwłaszcza Eliasowi.
Christian to chłopiec o kamiennej twarzy, twardy i zadziorny. Niepogodzony ze śmiercią matki, irracjonalnie – choć zgodnie z logiką emocji – obwinia o nią ojca, który pracuje w Londynie i zostawia syna pod opieką babci. Elias jest miły, spokojny, uległy – przez to poniżany i bity w szkole, traktowany jako obcy „Szwedzio".(www)
Drugi wątek filmu związany jest ze światem dorosłych, rodziców chłopców, którzy także borykają się z problemami. Ich życie tylko z pozoru wydaje się bezpieczne i spokojne. W rzeczywistości walczą z emocjami, moralnymi problemami. 

W innej konfrontacyjnej sytuacji, w którą tym razem zamieszani są dorośli, Chrystian przyjmuje analogiczną postawę. Ojciec Eliasa – Anton, zostaje w obecności chłopców, spoliczkowany i upokorzony.

Anton jest człowiekiem inteligentnym i łagodnym. Żyje na granicy dwóch, jakże odmiennych światów, w których codzienne życie jest zupełnie inne. Jest lekarzem, który w ramach misji humanitarnych, pracuje w Afryce. Wracając do kraju, próbuje uratować swoje małżeństwo, które z jego winy jest w stanie separacji. Lekarz żyjąc w dwóch światach, cały czas spotyka się ze sprzecznościami własnego sumienia. Tłumi swoje emocje by postępować właściwie. Upokorzony na oczach synów, nie zamierza zmieniać swojego postępowania. (www)
Elementem łączącym jest przemoc. Towarzyszy ona i młodym szkole, i dorosłym w ich życiu osobistym, a nawet zawodowym. Sytuacje przedstawione w filmie pokazują jak wiele frustracji i strachu ludzie próbują pokonać agresją i przemocą wobec innych, zwłaszcza tych pozornie słabszych, uległych. Pytanie czy przemoc jest najlepszą odpowiedzią na przemoc pozostaje otwarte. 


„W lepszym świecie" to film o przemocy. Bójki chłopców na korytarzu duńskiej szkoły i walki międzyplemienne w Afryce różnią się skalą i rozmiarem tragicznych konsekwencji, ale ich psychologiczna podstawa jest wspólna. Reżyserka stawia pytanie, jak na przemoc reagować? Z pokorą, nadstawiając drugi policzek, czy przeciwnie, poszukać okazji do rewanżu i odpowiedzieć przemocą na przemoc? (www)

Polecam recenzję TUTAJ


FILM
KS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz